Macaristan yenilgisi sonrası Montella’ya tavsiye: İlk uçakla Milli Takım kampına gelmeli

Tabelayı çöpe atın! / Attila Gökçe (Milliyet)

“Vincenzo Montella, Milli Takımın oyun modelini açıklarken, “Almanya maçı gibi” diyordu. Macaristan karşısında böyle bir oyun izleyemedik. Tempo düşüktü, ikili mücadeleden, temaslı oyundan uzak duruyordu takım. Değişik, disiplinli ve ciddi bir oyun izliyorduk. Macarlar da benzer biçimde kendi aralarında pas zincirleri oluşturarak, bizimkilerin baskısını bekleyerek, fırsat kollayarak planlı bir oyun sergiliyordu. Bu planın şefi Liverpoollu “lider” Szobozslai idi… Oyunun kuruluşunda, farklı yönlere akışında, duran toplarda hep o vardı. Penaltıyı gole çevirdi. Serbest vuruşlarda ve kornerde ustaca şansını denedi.

Bizim Çocuklar’ın çok başarılı oynayan bir kaptanı “Hakan Çalhanoğlu” vardı ama bir liderin öncülüğünde oynamadılar. Rollerin akıllıca paylaşıldığı, savunma ve hücumda yardımlaşmanın öne çıktığı bir oyun izledik. En az rakipleri kadar pozisyona girdiler. İsabetli şutlar çektiler. Macarların kazandığı penaltı ve gol için kimseyi eleştirmem. Bir talihsizlik, Enes’in kolunu yakaladı.

‘Kanatlar daha üretken olmalı’

Şunu da söyleyelim: Enes’le santrforlu oynarken kanatların daha üretken olması gerekirdi, kornerlerden (7) yeteri kadar yararlanabildik mi? Hayır.. Enes çıktıktan sonra santrforsuz oyunda da yoğun baskı ile gol fırsatları yarattık ve güzel bir oyun sergiledik. Bu arada polemiklerden uzak durarak merak ettiğim soru da şu: Montella oyun sırasında acaba Semih’i hatırlamış mıdır? Ben hatırladım. Oyunda, 65’ten bitiş düdüğüne kadar topu rakip ceza alanına taşıyarak (24) çok adamla girdiğimiz pozisyonlar heyecan yarattı. Oynadıkları sürece Yunus, Kenan, Hakan, Arda, Barış Alper, Kerem, maçın başında Orkun’un açılış şutlarından sonra gol heyecanının tavan yaptığı müthiş bir final gösterisi sergilediler. Maalesef fazlasıyla hak ettikleri beraberliği elde edemediler.

Şimdi bir önerim var: Skor tabelasını çöpe atın… TRT Spor’dan gece gündüz yayınlanacak oyunu izleyin. Ciddiyet, gayret, özveri ve dayanışma göreceksiniz. Bu oyun Euro 2024’te iş yapar… Ha gayret çocuklar.”

İlk uçakla gelmeli / Serkan Akcan (Fanatik)

Macaristan karşısında ilk yarıda fizik olarak güçlü görünsek de en iddialı olduğumuz hücum aksiyonlarında beklenenin altında kaldık. Macaristan karşısında bir penaltı golüyle kaybetmiş olmamıza rağmen bazı parametrelerde gelişim emareleri göstermemiz pozitifti. Hakan Çalhanoğlu düne kadar Pirlo’nun etliye sütlüye karışmayan hali gibiydi. Macaristan’a karşı içindeki Gattuso’yu dışarı çıkartmışa benziyordu. Fiziksel açıdan güçlü, ikili mücadelelerde başarılıydı, kayarak kazandığı toplar dikkat çekiciydi. İnter Teknik Direktörü Simone İnzaghi, Hakan’a son iki sezonda Barella’nın da desteğiyle boyut atlatmıştı. Görünen o ki; Montella EURO 2024’teki registasını bulmuş sadece yanındaki destekçilerin kim olacağına karar vermeye çalışıyor. EURO2024’te Montella’nın 11’inin bankolarından birinin Kenan Yıldız olacağını kestirmek güç değil. Kenan dün Macaristan’a karşı sahada kaldığı süre içerisinde bir kez Hakan’ın pasıyla karşı karşıya pozisyona girdi ve kaçırdı. Çalışkandı, özgüveni yüksekti ama öldürücü driplinglerini daha çok denemeli.

Kenan’ın çocukluk arkadaşı Can Uzun ilk kez Milli formayı giyerken genç Juventus’lunun yerine sol forvete geçti. Sol bekte başlayan Rıdvan Yılmaz erken sakatlanıp çıktıktan sonra yerine Mert Müldür girdi. Sağ bekimiz Zeki Çelik de son bölümde Barış Alper ile değişti. Sanırım Ferdi Kadıoğlu sağlıklı olduğu sürece sol bekte rakipsiz görünüyor.

‘Montella’nın Semih Kılıçsoy’a ihtiyaç olacak’

Enes yedek kulübesi de dahil tek orijinal santrfordu. Beklentinin altında kaldı. Montella’nın oynamayı planladığı santrforsuz turnuva oyununda Enes’in işi kolay olmayacak. O yüzden Montella’nın, ekmeğini taştan çıkaran Semih Kılıçsoy’a daha çok ihtiyacı olacak. Ama bunun için önce U21’e gönderdiği Semih’i ilk uçakla Milli Takım kampına getirmesi gerekiyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x